Ok, to jest taki news od Google, że znowu coś kombinują z wynikami wyszukiwania. Chcą zrobić tę stronę z wynikami bardziej schludną i logiczną. Przynajmniej tak to ja bym to skrócił, ale spoko, wyjaśnię dokładniej.

No więc, we wtorek, 8 sierpnia 2023 r., wyszła wiadomość od typów z Google, że zamierzają pogrzebać trochę w tym, jak pokazują wyniki w sieci. Całe to gadanie jest o wynikach, które mają jakieś dodatkowe fajerwerki, takie jak pytania FAQ i instrukcje. W skrócie chcą, żeby to wyglądało bardziej porządnie.

Skąd zmiana?

W Google mieli dość tych faq-owych spamiarzy, więc postanowili dać im trochę nauczkę.  Teraz faq-owe wyniki będą się pokazywać tylko na witrynach oficjalnych miejsc, typu rządowe instytucje czy organizacje zdrowia. Reszta, co próbowała na siłę wcisnąć swoje FAQ gdzie popadnie, dostanie mniej luzu. No chyba że spełnią jakieś tam wymogi, co w sumie jest całkiem logiczne.

Ale ogólnie, ta zmiana to taki cios dla spamu w wynikach. Teraz będzie trochę trudniej wbić FAQ. Google daje do zrozumienia, że będą to obserwować.

Prawdę mówiąc, nie zaszkodzi im trochę porządku w tych wynikach, bo ostatnio było tych FAQ na potęgę. Teraz to wygląda na takie „porządkowanie” i w sumie nie można się temu dziwić.

Jak to będzie wyglądać?

Zaczynają od FAQ. Teraz takie wyniki będą pojawiać się tylko na stronach zaufanych miejsc, jak państwowe instytucje czy organizacje zdrowia. Dla reszty to już nie będzie takie w zasięgu.

No i instrukcje – to jest takie coś, co mówi ci, jak coś zrobić, takie DIY (Do It Yourself) w internecie. Ale takie wyniki będą się pokazywać tylko na komputerach, na telefonach już nie. Czyli żeby coś zrobić z instrukcji, to do warsztatu swojego / garażu (tak zaczynali najwięksi) / piwnicy lecisz ze swoim laptopem albo stacjonarnym :D. Ale żeby to działało na kompie, to musisz mieć odpowiednie znaczki na wersji mobilnej swojej strony.

Ale ogólnie to się nie przejmuj za bardzo, nie będzie to miało wpływu na to, jak wysoko twoja strona się pokazuje w wynikach. Aha, i to nie jest tak, że na raz to wszędzie wbijają. Choć na dniach już powinno być wprowadzone we wszystkich językach.

A jak masz jakieś pytania, to mogą cię odesłać na ich forum albo możesz ich złapać na social mediach, albo bezpośrednio do tego gościa: John Muellera, co działa w oddziale Google w Szwajcarii.

Źródło informacji: https://developers.google.com/search/blog/2023/08/howto-faq-changes?hl=pl

 

Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow