Marzec 2019 – Google wciąż się zmienia. Zmiany nie zawsze są na korzyść użytkownika. Tak jest na przykład z Google Search Console. Stary panel był intuicyjny i szybki, nowy może i jest intuicyjny, ale do demonów prędkości nie należy. W tym miesiącu zostaną zamknięte dwie usługi, które w pracy każdego SEOwca grały mniejszą lub większą rolę – u mnie zdecydowanie większą. Chodzi o goo.gl i „Pobier jako Google”.

Nowa Google Search Console

Rozwijana jest od dłuższego czasu, a wraz z jej rozwojem stary panel jest obcinany z funkcji. Końcem tego miesiąca zostanie uciętych kilka funkcji, między innymi „Błędy indeksowania”, „Mapy witryn” czy też to, co najbardziej da się mi we znaki: „Pobierz jako Google”:

Na co dzień funkcja wykorzystywana jest do szybkiego indeksowania stron podpiętych pod panel. Ponad rok temu został zamknięty addurl (możliwość zgłaszania do indeksu dowolnych stron, nawet tych niepodpiętych pod panel). W tym miesiącu zostanie zamknięta możliwość szybkiego indeksowania adresów. Niby jest podobna funkcja w nowym panelu, ale czy można mówić o podobnej funkcji, gdy zgodnie z komunikatem w praktyce trzeba czekać nawet kilka minut na przyjęcie bądź odrzucenie prośby o zindeksowanie:

To wielka zmiana na minus w Google. Indeksowanie nie będzie już takie proste i przyjemne jak do tej pory.

Goo.gl

O tej zmianie było wiadome od dawna. Google po prostu zamyka serwis, dotychczasowo stworzone linki będą nadal działały.

Google zachęca do przejścia na Firebase Dynamic Links lub po prostu do innych „skracaczy” linków.

Podsumowanie

Zmiany w Google są be i fuj, utrudniają często prace SEOwcom, zarówno tym grzecznym jak i mniej grzecznym 🙂 Zmiany są fajne, ale nie w momencie, gdy niosą za sobą okrojenie dotychczasowych funkcji.

Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow