Prosty i skuteczny sposób na indeksowanie dużej ilości URL przez GSC

  • 14 marca, 2024

Wiesz, jak to jest, kiedy budujesz stronę internetową i chcesz, żeby świat ją zauważył? No więc, jedną z rzeczy, które warto zrobić, żeby to osiągnąć, jest zgłoszenie swojej strony do Google Search Console. Ale chwila, chwila, co to takiego w ogóle jest?

Google Search Console to taki narzędzie, które pozwala ci kontrolować, jak Google postrzega twoją stronę. Dzięki niemu możesz śledzić, jak często twoja strona pojawia się w wynikach wyszukiwania, jakie słowa kluczowe są z nią powiązane i czy nie ma jakichś problemów z indeksowaniem.

No dobrze, ale jak zgłosić stronę do Google Search Console?

To proste:

  • Przejdź na stronę Google Search Console https://search.google.com/search-console/ i zaloguj się na swoje konto. Jeśli jeszcze go nie masz, możesz je łatwo utworzyć.
  • Po zalogowaniu dodaj swoją witrynę, klikając na przycisk „Dodaj usługę” i wpisując adres URL swojej strony. Google poprosi cię o potwierdzenie, że jesteś właścicielem tej strony.

Tworzymy dokument HTML z listą linków

Teraz jest czas na wrzucenie dokumentu HTML zawierającego listę podstron twojej strony. Ten dokument to taki spis wszystkich podstron, które chcesz, żeby Google zindeksował. Możesz skorzystać na przykład z gotowej mapy strony w html (jeśli Twój CMS na to pozwala), lub utworzyć zupełnie dowolnie poprawny dokument HTML z klikalnymi linkami do podstron. Mały hack: nic nie stoi na przeszkodzie, żeby umieścić tam też linki do zewnętrznych stron – takich spoza domeny podpiętej pod GSC.

Kiedy już wrzucisz dokument na serwer i masz jego URL, kliknij w GSC w pole „Sprawdź dowolny URL” i wklep ten właśnie URL i naciśnij ENTER.

 

 

Kliknij przycisk „POPROŚ O ZINDEKSOWANIE” i gotowe! Teraz Google będzie wiedział, które strony na twojej witrynie chcesz, żeby pokazał w wynikach wyszukiwania.

To właśnie tak prosto możesz zgłosić swoją stronę do Google Search Console i dać jej szansę na pojawienie się w świetle reflektorów wyszukiwarki. Teraz czekaj cierpliwie, a Google zrobi swoje i pozwoli ci zobaczyć, jak twoja strona radzi sobie w wirtualnym świecie!

Oczywiście to jeden z wielu sposobów, pozostałe to na przykład:

Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow