Wywiad ze zwycięzcą konkursu SEO „Wygraj mini laptopa” 2011

  • 2 grudnia, 2011

Przedstawiam wszystkim krótki wywiad ze zwycięzcą ostatniego konkursu pozycjonowania stron artche z forum PiO.

okazwłoka (dalej o): Na początek gratulacje Napisz kilka słów o sobie.
artche (dalej a): No to jak się nazywam już wiesz . O sobie: niezależny, trochę pracowity, stary już 🙂

o: Byłeś bezkonkurencyjny. Ciężko było?
a: Było ciężko. Na przeciwko stanęło kilku znakomitych seowców. Konkurencja była duża, a liczba zakładanych 301 przez IT w pewnym momencie przerosła zdrowy rozsądek.

o: Jakie masz doświadczenie w SEO?
a: Skromne 🙂 – dopiero 7 lat – z czego ostatnie 2 bardziej intensywnie: prowadzenie szkoleń, warsztatów, trochę więcej testów na własny użytek.

o: Ile pieniążków, czasu kosztowało Cię zdobycie 1 miejsca w konkursie?
a: Domena 12zl, Multikody ok 100 PLN, reszta to własne lub pożyczone zasoby. Trudno wycenić listy do xrumera czy punkty w swlu. Blasty były 4, a punktów swl ok 0,5mln. Z czasem trudniej, tu poszło go za dużo, wiele z linków stawiałem ręcznie. Dużo czasu zajęła też sprawa podlinkowania. Przy takich ilościach było co robić.

o: Recepta na sukces z pozycjonowaniu? Czy chodzi o bezmyślne nawalanie linkami? Zdobyłeś około 640 tysięcy backlinków według majesticseo. Na ręczną robótkę to nie wygląda.
a: Recepta jest 4-składnikowa (linki, sygnały socialmediowe, parametry strony, parametry serwera). MJ pokazuje 640k, Narzędzia dla Webmasterów pokazują 2,3mln (tak zweryfikowałem stronę w GWT). Bezmyślnie raczej nie było, stosunek linków stałych do rotacyjnych pod koniec wyniósł 1:2.

o: Czuję, że wymieniłeś te składniki w hierarchii od najważniejszego do najmniej ważnego. Możesz napisać coś więcej o drugim składniku? Wiem, że wymieniałeś przydatną listę webmini na plusiki w Google (sam skorzystałem). Czy uważasz, że to miało duży wpływ na sukces?
a: Wydaje mi się że bardziej wartościowe są tweety z twittera, zamiast plusików z google, jednak przyrost plusików był bardzo naturalny i z normalnych kont, co uważam za wartość dodaną, W końcu wygrałem mając mniej linkujących różnych domen, mniej różnych IP i mniej różnych klas C. Tych ode mnie mkr, IT, ptaqu i noodly mieli znacznie więcej.
Natomiast ja postawiłem na parametry serwera, przede wszystkim dedykowane IP, choć tu IT też miał niezłą pulę w swoim użytku. Wymiana listą webmini to trochę strzał w stopę, bo teraz muszę się zmagać z masą spamerów dodających hiszpańskie porno i inny seks do moich webmini. Bywa, że jest ok 5000 dodań dziennie.

o: Jak ważna jest dla Ciebie optymalizacja strony (parametry strony jak to określiłeś)?
a: Kontent musi być unikalny a struktura HTMLowa krystaliczna i odchudzona. Trochę namieszało się gdy, anonimowy blackhatowiec ukradł kontent z 3 stron konkursowych i puścił na nim blasta na profile na skrypcie EE. Wtedy trzeba było stronę trochę odświeżyć w treści.

o: Jakie narzędzia SEO wykorzystywałeś do osiągnięcia celu?
a: DonLinkAge, Adderek, SeoQuickAdder, DonKat, xRummer, Scrapebox, 301, eWeblink, własne zapleczne i Webtools.

o: Czuję, że tym razem nie wymieniłeś narządzi w hierarchii jak wcześniej 🙂 Arsenał dość pokaźny. Ale zadam Ci pytanie o 301. Jakie były parametry domeny z której zrobiłeś 301?
a: Myślisz ze była tylko 301? Ja miałem ich 7. 4 były z domen regionalnych zarejestrowanych razem ze startem konkursu, one były tylko przejechane DonLinkAge. natomiast 3 były z domen o miesiąc starszych na których stawiałem zaplecze dla klienta, ale się okazały być bardziej przydatne w konkursie.
Oczywiście to są tylko składniki, liczy się też ręka kucharza oraz przyprawy. Taki przyprawami są np. linki z innych stron konkursowych 🙂 i tu ukłony dla noodlego i topposition. jest jeszcze kilka innych detali ale te zachowam dla siebie na przyszły konkurs.

o:Dziękuję Ci artche za chęć udzielenia krótkiego wywiadu i jeszcze raz gratulacje 🙂

Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow