Jest ban czy nie ma? Uważaj na „site:”!

  • 25 czerwca, 2013
  • 3

Komenda „site:” w Google jest chyba każdemu SEOwcowi znana. Zwraca przybliżoną ilość zaindeksowanych stron przez Google. Większość SEOwców parametrem site sprawdza, czy strona czasem nie dostała bana. Ale nie możesz całkowicie polegać na tej komendzie sprawdzając bany, z tego względu że… w niektórych przypadkach kłamie. Zjawisko zauważyłem dzisiaj, możliwe że występowało wcześniej. Sprawa dotyczy prawdopodobnie tylko stron, które mają mały site (zwykle site=1).

Otóż site dla domeny zwraca 0, ale w przypadku wpisania samej domeny w wyszukiwarkę widać, że jest zaindeksowana. Nie jest to pojedynczy przypadek, występuje to na dość dużej części nowego (15 dniowego) zaplecza. Warto odnotować, że wcześniej dla tych samych domen site był zwracany większy niż 0.

Tak więc przed oznaczeniem strony jako zbanowanej warto dokładnie sprawdzić, czy nie ma jej w indeksie (np poprzez wpisanie tytułu strony i adresu). Zjawisko to dotyczy więc albo małych stron, albo tych nowych. Zaznaczam, że strona tak naprawdę nie została wyindeksowana (co dzieje się dość często z nowymi stronami), jedynie parametr site zwraca okrągłe zero!

Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow