Google ogłosiło ostatnio na platformie X usunięcie funkcji „Cache:” z wyników wyszukiwania, co wywołało żal wśród użytkowników. Według Google ta stara funkcja była jednym z najstarszych elementów w SERP, ale z czasem straciła swoje znaczenie. Początkowo służyła w sytuacjach, gdy strona miała problemy z załadowaniem. Teraz, z postępem technologicznym, sytuacja ta uległa poprawie, co skłoniło do decyzji o jej wycofaniu.

W kontekście tych zmian, usunięcie funkcji „Cache” wywołuje pewne obawy związane z trudnościami w sprawdzaniu, czy zawartość strony jest ukrywana przed botem Google. Funkcja „Cache” była często wykorzystywana do analizy wersji strony widocznej dla wyszukiwarki, umożliwiając użytkownikom szybkie porównanie aktualnego stanu strony z tym, co widział bot Google podczas ostatniego indeksowania.

Bez dostępu do cachowanej wersji strony, webmasterzy mogą napotkać trudności w diagnozowaniu potencjalnych problemów z indeksowaniem przez Google. Szczególnie istotne jest to w przypadku stron, które stosują techniki ukrywania treści przed robotami wyszukiwarek, co może wynikać z nieścisłości w interpretacji treści lub celowego manipulowania algorytmem.

Brak funkcji „Cache” może sprawić, że będzie trudniej zidentyfikować, czy treść strony jest „cloakowana” (ukrywana przed botem Google). Takie obawy wskazują na potrzebę nowych narzędzi i strategii dla webmasterów, aby monitorować i analizować widoczność swoich stron w indeksie Google. Narzędzia takie jak Rich Results Test, sugerowany przez @glenngabe, mogą stać się bardziej istotne w kontekście utraty funkcji „Cache”. Pozwalają one na inspekcję URL-ów, których nie ma dostępnych w Search Console, co może być szczególnie przydatne dla stron, do których webmaster nie ma pełnego dostępu czy kontroli.

W efekcie, te zmiany w funkcjonalności Google mogą skłonić webmasterów do zwiększenia świadomości i poszukiwania alternatywnych metod monitorowania oraz analizy indeksacji ich stron, zwłaszcza jeśli istnieje obawa przed niejawnością pewnych aspektów widoczności dla robotów wyszukiwarki.

Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow