Poniżej przedstawiam case z optymalizacji obrazków na stronie internetowej i4a.pl – a wszystko po to, by oczywiście zwiększyć szybkość ładowania się strony. Zobacz krok po kroku jak przyśpieszyć swoją stronę optymalizując grafikę bez straty jakości.

Na początek sprawdzam jak szybko ładuje się strona. Użyłem do tego korporacyjnego narzędzia: PageSpeed Insights.

Wyniki testu szybkości dla strony i4a.pl:


Postaram się teraz zwiększyć prędkość. Operacja jest bardzo prosta i zajmuje nie więcej niż 5 minut.

Krok pierwszy. Ściągam z serwera wszystkie obrazki. Mam wszystkie obrazki w jednym folderze, więc biorę cały folder na dysk.
Pobranie programu. Ściągam teraz program, który praktycznie całą robotę odwali za mnie. Strona internetowa: http://pngquant.org/. Klikam tam „PNGoo — Windows GUI for batch conversion” i zapisuję na dysk. Po zapisaniu (mały plik) otwieram program.
Optymalizacja obrazków. Program jest prosty w obsłudze. Zaznaczam opcję „output to same directory”, dzięki temu pomniejszone pliki zostaną nadpisane, a te, których nie udało się powiększyć zostaną bez zmian. Wskazuję jeszcze tylko obrazki do zoptymalizowania i klikam „Go!”.
Podmiana obrazków. Teraz tylko wystarczy podmienić obrazki na serwerze.

No i sprawdzam ponownie szybkość:


Jak widać prostym sposobem udało się poprawić prędkość o 4 punkty dla komputerów, dla komórek bez zmian. Oczywiście postęp zależy tu głównie od nasycenia strony grafiką no i jakości wcześniejszej optymalizacji.

Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow