Różnice w operatorach Google info i id

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars - BĄDŹ PIERWSZY - OCEŃ!
Loading...

Jeśli dotąd sądziłeś, że operator zaawansowanego wyszukiwania w Google info i id są tożsame, to po prostu byłeś w błędzie. Ja w zasadzie też. To prawda, że w podstawowej funkcjonalności operatory te zwracają informacje o stronie, jednak są pewne różnice…

Krótko, dla przypomnienia operator id to alias operatora info. To prawda że jest to operator nieudokumentowany, jednak posługuję się nim od dłuższego czasu z przekonaniem, że jest tożsamy z operatorem info. Nic bardziej mylnego.

Dla typowych zapytań np. info:google.pl i id:google.pl oba te operatory działają tak samo. Ale gdy rozbudujemy te zapytania, to już nie będziemy otrzymywali tego samego wyniku.

» «
  • Panel do zarządzania zapleczem WordPress - WPis
    Oszczędź czas na zarządzaniu zapleczem! Masowe dodawanie nowych treści i linków, edycja, usuwanie! Więcej informacji na http://i4a.pl/?p=wpis
  • LinkTak.pl - dobre linki
    Linki wysokiej jakości w dobrej cenie? Takie rzeczy tylko w LinkTak.pl

info:google.pl

Prawidłowo zwracany jest jeden wynik ze stroną główną google.pl

id:google.pl

Również prawidłowo zwracany jest jeden wynik ze stroną główną google.pl

info:google.pl słowo

Powyższe zapytanie wyświetli informację o stronie google.pl – faktycznie jest zaindeksowana taka strona, to co po spacji dla wyszukiwarki nie ma najmniejszego znaczenia, jest po prostu pomijane, nie brane pod uwagę.

id:google.pl słowo

Takie zapytanie (operator id i po spacji dodatkowe słowo) całkowicie zaburza znaczenie zapytania, po wynikach wyszukiwania widać, że operator jest całkowicie ignorowany, tak jakby stanowił normalne słowo zapytania.

słowo info:google.pl

To zapytanie nie zwraca żadnego wyniku. Wystarczyło odwrócić kolejność zapytania, by nie otrzymać żadnego wyniku (w stosunku do „info:google.pl słowo”).

słowo id:google.pl

Sytuacja z tym zapytaniem wygląda tak samo jak z zapytaniem „id:google.pl słowo”.

 

Podsumowanie

I tak oto udowodniłem, że jednak operatory info i id nie są w stu procentach takie same. Wygląda na to, że przy prawidłowym zapytaniu dają taką samą odpowiedź, jednak ja od dziś będę miał wątpliwości, czy operator id faktycznie pokaże prawidłowo odpowiedź nawet w przypadku poprawnie skonstruowanego zapytania.

No właśnie, wpis ten jest również rozwiązaniem zagadki o której pisałem w poprzednim wpisie o dziwnym zachowaniu parametru id. Niestety domena o której tam pisałem została zbanowana i nie da się w tym momencie zweryfikować informacji tam podanych. Jednak wniosek jest taki, że używając parametru info nie byłoby żadnych niespodziewanych zachowań wyszukiwarki. Ostateczny wniosek jest więc bardzo mocny: nie używaj parametru id, bo nawet przy prawidłowo wyglądającym adresie możesz otrzymać błędną odpowiedź! Zamiast parametru id koniecznie używaj info!

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars - BĄDŹ PIERWSZY - OCEŃ!
Loading...

okazwłoka

Niezależny specjalista ds.... ble ble ble. Nie jestem żadnym specjalistą Raczej lubię bawić się z Google, odkrywać luki, pisać w PHP różne rozwiązania SEO i... tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow