Różnice w operatorach Google info i id

  • 21 listopada, 2016

Jeśli dotąd sądziłeś, że operator zaawansowanego wyszukiwania w Google info i id są tożsame, to po prostu byłeś w błędzie. Ja w zasadzie też. To prawda, że w podstawowej funkcjonalności operatory te zwracają informacje o stronie, jednak są pewne różnice…

Krótko, dla przypomnienia operator id to alias operatora info. To prawda że jest to operator nieudokumentowany, jednak posługuję się nim od dłuższego czasu z przekonaniem, że jest tożsamy z operatorem info. Nic bardziej mylnego.

Dla typowych zapytań np. info:google.pl i id:google.pl oba te operatory działają tak samo. Ale gdy rozbudujemy te zapytania, to już nie będziemy otrzymywali tego samego wyniku.

info:google.pl

Prawidłowo zwracany jest jeden wynik ze stroną główną google.pl

id:google.pl

Również prawidłowo zwracany jest jeden wynik ze stroną główną google.pl

info:google.pl słowo

Powyższe zapytanie wyświetli informację o stronie google.pl – faktycznie jest zaindeksowana taka strona, to co po spacji dla wyszukiwarki nie ma najmniejszego znaczenia, jest po prostu pomijane, nie brane pod uwagę.

id:google.pl słowo

Takie zapytanie (operator id i po spacji dodatkowe słowo) całkowicie zaburza znaczenie zapytania, po wynikach wyszukiwania widać, że operator jest całkowicie ignorowany, tak jakby stanowił normalne słowo zapytania.

słowo info:google.pl

To zapytanie nie zwraca żadnego wyniku. Wystarczyło odwrócić kolejność zapytania, by nie otrzymać żadnego wyniku (w stosunku do „info:google.pl słowo”).

słowo id:google.pl

Sytuacja z tym zapytaniem wygląda tak samo jak z zapytaniem „id:google.pl słowo”.

 

Podsumowanie

I tak oto udowodniłem, że jednak operatory info i id nie są w stu procentach takie same. Wygląda na to, że przy prawidłowym zapytaniu dają taką samą odpowiedź, jednak ja od dziś będę miał wątpliwości, czy operator id faktycznie pokaże prawidłowo odpowiedź nawet w przypadku poprawnie skonstruowanego zapytania.

No właśnie, wpis ten jest również rozwiązaniem zagadki o której pisałem w poprzednim wpisie o dziwnym zachowaniu parametru id. Niestety domena o której tam pisałem została zbanowana i nie da się w tym momencie zweryfikować informacji tam podanych. Jednak wniosek jest taki, że używając parametru info nie byłoby żadnych niespodziewanych zachowań wyszukiwarki. Ostateczny wniosek jest więc bardzo mocny: nie używaj parametru id, bo nawet przy prawidłowo wyglądającym adresie możesz otrzymać błędną odpowiedź! Zamiast parametru id koniecznie używaj info!

 

 

Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow