Pozycjonowanie bez umowy? Czy w ogóle ktoś szuka takich usług? Oczywiście, dlatego też można znaleźć oferty tego typu. Jakie są plusy, a jakie minusy takiego rozwiązania od strony klienta?

Standardowo przyjęło się, że klient podejmując współpracę z agencją SEO podpisuje umowę na minimum rok czasu. Wspaniale, jeśli jest zapis o tym, że po kilku miesiącach można zerwać umowę w przypadku braku dobrych rezultatów, ale zazwyczaj takich zapisów klient w umowie nie ujrzy. Niestety zdarza się, że klient jest słusznie niezadowolony i po kilku miesiącach bezczynności agencji SEO po prostu ma dość takiej „współpracy”. Właśnie wtedy zaczyna zastanawiać się nad pozycjonowaniem we własnym zakresie lub zaczyna szukać usługi na pozycjonowanie bez umowy. Pozycjonowanie strony internetowej we własnym zakresie wymaga sporego nakładu czasu, nauki, nauki i testów. Idealne więc wydaje się być pozycjonowanie bez umowy, ale czy rzeczywiście takie może być?

Tu należy się dość istotne wyjaśnienie. Stricte pozycjonowanie bez umowy nie istnieje, bo przecież umowa zawierana jest nie tylko w formie papierowej. Sama wymiana maili z frazami do pozycjonowania może być już pewną formą umowy, tak samo na przykład zaakceptowanie regulaminu serwisu. Dlatego zazwyczaj pozycjonowanie bez umowy dotyczy takiego pozycjonowania, które klient może w każdej chwili wypowiedzieć bez żadnych konsekwencji (nawet po pierwszym miesiącu). Dlatego też w dalszej części wpisu „pozycjonowanie bez umowy” czytaj jako „pozycjonowanie z możliwością wypowiedzenia w każdym czasie” bez żadnych dodatkowych opłat, kar itp.

Pozycjonowanie bez umowy – za, czyli mocne strony

Bez wątpienia każdy klient chciałby mieć możliwość zerwania współpracy w dowolnie wybranym czasie bez okresu wypowiedzenia. W pozycjonowaniu bez umowy tak właśnie jest – klient rezygnuje w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Może nie tak dokładnie, bo w pozycjonowaniu bez umowy klient płaci się za pozycjonowanie za miesiąc z góry. Czyli wystarczy przestać wpłacać na pozycjonowanie – i na tym kończy się współpraca. Żadnych kar, żadnych dodatkowych opłat.

Inna bardzo ważna zaleta pozycjonowania bez umowy, to możliwość dowolnego zmieniania, usuwania, dodawania nowych pozycjonowanych fraz. Jeśli jakaś fraza nie przynosi efektów, można po prostu przestać za nią płacić lub w jej miejsce wprowadzić inną. Prawda, że interesujące? W przypadku standardowych umów zmiana fraz może być bardzo trudna lub po prostu kosztowna.

Brak formalności to kolejny plus takiej formy współpracy z agencją SEO, nie trzeba nic podpisywać. Jednak klient powinien wiedzieć za co płaci – stąd najlepiej jeśli będzie miał dostęp do panelu z regulaminem objaśniającym szczegóły. Przerwanie współpracy również jest proste – żadnych wypowiedzeń umowy, wystarczy przestać płacić za kolejne miesiące.

Pozycjonowanie bez umowy – przeciw, czyli kiepskie strony

Najpoważniejszym zarzutem jest w tym przypadku brak gwarancji efektów. Klient płaci za miesiąc z góry bez względu na to, jakie efekty zostaną osiągnięte. W przypadku podpisania umów zazwyczaj jest tak, że klient płaci za frazę gdy znajdzie się w top10 Google. Dlatego w przypadku pozycjonowania bez umowy klient powinien w pierwszej kolejności dowiedzieć się co wchodzi w zakres pozycjonowania i czy otrzyma co miesiąc raport z pozycjonowania. Ważne, żeby nie był to tylko raport z pozycji w wyszukiwarce Google, lecz konkretne raporty z przeprowadzonych działań. Jeśli firma takich raportów nie dostarcza, to trzeba mieć się na baczności, klientowi powinna się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza.

W przypadku pozycjonowania bez standardowej papierowej umowy może być trudniej dochodzić swoich praw w przypadku sporów. Dlatego należy w pierwszej kolejności upewnić się co klient otrzyma w ramach usługi.

Tabela zestawiająca pozycjonowanie bez umowy i pozycjonowanie z umową

I teraz małe objaśnienie i komentarz do każdej pozycji:

Nowe frazy – bez względu na rodzaj współpracy klient nie będzie miał żadnych problemów z dodaniem nowych fraz do pozycjonowania.

Rezygnacja z fraz – tu zdecydowanie plus leci na konto pozycjonowania bez umowy – można zrezygnować niemal w każdym momencie. W przypadku umowy będzie to bardzo trudne, zazwyczaj będzie się wiązało z jakąś karą umowną – na przykład konieczność zapłacenia za frazę tak, jakby kilka miesięcy była na pierwszym miejscu).

Zmiana fraz – tu też plus leci zdecydowanie na konto pozycjonowania bez umowy, można je zmieniać bez żadnych problemów. W przypadku pozycjonowania na umowę będzie to trudne. Oczywiście kary i możliwość przejścia zależy od zapisu umowy, ale agencje SEO niechętnie zamieniają frazy, szczególnie te które zaczęły rankować – z wiadomych względów.

Gwarancja – plus na korzyść tych umów, w których płaci się za efekt w postaci top10. W przypadku pozycjonowania bez umowy zazwyczaj nie ma gwarancji efektów.

Skuteczność – to już zależy od samej agencji SEO, od jej technik i możliwości. Oczywiście będzie to też zależało od budżetu, czyli wysokości opłat. W przypadku pozycjonowania bez umowy jak i z umową może być przeróżnie – pozycje mogą pięknie piąć się w górę, nie drgnąć lub polecieć w dół 🙂

Możliwość wstrzymania pozycjonowania – nie widziałem umowy, w której byłaby możliwość wstrzymania pozycjonowania na jakiś czas, ale nie wykluczam że takie istnieją. Na pewno jednak jeśli są już możliwe, to przedłużą one czas trwania umowy. W przypadku pozycjonowania bez umowy można wstrzymać bez najmniejszego problemu i na pewno bez dodatkowych opłat.

Płatność za efekt – w przypadku umowy bardzo często płatność jest za efekt w postaci top10, ale są też inne rodzaje umów (ryczał, płatność za wykonane prace, płatność za ruch i inne). W przypadku pozycjonowania bez umowy zazwyczaj płaci się za miesiąc z góry bez gwarancji efektów. Dlatego w takim przypadku należy praktycznie żądać raportów dokumentujących wykonanie założonych prac.

Kara za wcześniejsze zerwanie umowy – kary zerwania umowy bywają przeróżnej wysokości, na pewno nie są przyjemne dla klienta. W przypadku pozycjonowania bez umowy takich kar nie ma.

Podpisanie umowy – klienci z zerową wiedzą na temat pozycjonowania boją się podpisywanych umów, terminy używane w umowie mogą być dla nich niezrozumiałe nawet jeśli są podstawą SEO. Oczywiście umowa powinna być jasna dla obu stron i powinna być dla nich zabezpieczeniem. W podpisywaniu umowy nie ma nic złego.

Czas trwania – w przypadku podpisywania umowy jest to zazwyczaj rok lub dwa lata, w przypadku braku umowy można z usług zrezygnować w każdym momencie bez podawania przyczyn.

Koszty pozycjonowania

Co będzie tańsze – pozycjonowanie bez umowy czy pozycjonowanie z umową? Biorąc pod uwagę taki sam okres współpracy (np. pełny rok) teoretycznie pozycjonowanie z umową powinno być tańsze. Po pierwsze z umową agencja ma pewnego klienta na cały rok, stąd może obniżyć koszt pozycjonowania. Przy pozycjonowaniu bez umowy klient może w każdej chwili odejść, a co za tym idzie agencja nie zobaczy więcej przelewu od klienta, a wiadomo, że na początku pozycjonowanie jest najbardziej pracochłonne. Nie oznacza to jednak, że pozycjonowanie bez umowy będzie robione „po łebkach”, bo przecież agencji przy takiej współpracy będzie zależało na zadowoleniu klienta tak, by został jak najdłużej.

Korzyść pozycjonowania bez umowy pojawia się w momencie niezadowolenia ze współpracy. Wtedy bez żadnych problemów można zakończyć współpracę i koniec. W przypadku pozycjonowania z umową wcześniejsze zerwanie umowy jest po prostu nieopłacalne dla klienta.

Oczywiście wysokość opłat będzie uzależniona od naprawdę wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju wykonywanych działań jak i od stopnia automatyzacji.

Podsumowanie

Zarówno pozycjonowanie z umową jak i bez ma swoje słabe i mocne strony. Możliwość zerwania współpracy w dowolnym momencie jest dla klienta usługą typu VIP. Ważniejsze od rodzaju współpracy jest jednak sam proces pozycjonowania. Przed podjęciem współpracy po prostu trzeba się upewnić co agencja będzie robiła w procesie pozycjonowania. A czy będzie to z umową czy bez, to już dla klienta jest mniej istotne – o ile będą dobre efekty pozycjonowania i będzie z tego zadowolony.

Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow