We wpisie pokazuję jak w łatwy sposób znaleźć i zweryfikować wygasłe, uwolnione domeny, czyli takie, które są gotowe do rejestracji bez żadnych dodatkowych opłat. Jak więc znaleźć wygasłe domeny?
Co to są wygasłe domeny?
Najprościej można powiedzieć, że domeny wygasłe to domeny używane. Rozwijając nieco myśl, domena wygasła to taka, która była przez jakiś czas w posiadaniu abonenta, ale została przez niego z jakiegoś powodu nieopłacona. Każda porzucona, nieopłacona na kolejny okres rozliczeniowy domena jest usuwana z rejestru domen, co umożliwia ponowną jej rejestrację przez każdą osobę.
Po co komu domeny wygasłe?
Wyżej wspomniałem, że domeny wygasłe to domeny używane. Po co kupować używaną domenę, jeśli w tej samej cenie można nową? Bo używana domena może posiadać pożądane cechy, takie których próżno szukać u świeżych domen. Domeny wygasłe mogą posiadać:
- dobrą nazwę
- długą historię
- backlinki
Niektórzy polują na wygasłe domeny dla samej nazwy. W zasadzie każda obecnie istniejąca domena może kiedyś zostać uwolniona do rejestracji. Mogą to być na przykład krótkie domeny lub po bardzo znanych serwisach internetowych.
Inni polują na wygasłe domeny dla… wartości SEO. Głównie dla linków, które prowadzą do domeny. W SEO liczy się także pozytywna historia domeny (wiek i brak spamu w całej historii istnienia domeny). Nie wdając się w szczegóły: domeny z historią i linkami łatwiej się pozycjonuje.
Te najbardziej wartościowe domeny (.pl) mają już dawno założoną opcję, w momencie nieprzedłużenia domeny właściciel opcji uzyskuje prawo do rejestracji w ciągu 14 dni od wygaśnięcia. Inne wartościowe domeny (które nie mają założonej opcji) po uwolnieniu zostaną automatycznie zarejestrowane przez serwisy internetowe specjalizujące się w przechwytywaniu domen. Robią to niezwykle szybko i skutecznie (zwykle w czasie tysięcznych sekundy po uwolnieniu).
Skąd wziąć listę wygasłych domen
Sposobów na wyciągnięcie list wygasłych domen jest mnóstwo. Ja skupię się tu na dwóch najbardziej popularnych – oczywiście darmowych. Bo płatnych narzędzi powstało już dużo.
ExpiredDomains.net
Jest to zupełnie darmowy i bardzo rozbudowany serwis oferujący bazę nie tylko polskich wygasających domen. Po zarejestrowaniu się w serwisie mamy możliwość filtrowania domen po naprawdę wielu różnych parametrach – to robi wrażenie, szczególnie że jest to narzędzie darmowe!
Jak za pomocą tego narzędzia wyciągnąć wartościowe domeny? Ja osobiście skupiam się na początek na ilości domen linkujących (filtrowanie po Majestic Seo), oczywiście warto zaznaczyć w filtrowaniu tylko dostępne do rejestracji (only available). Zaznaczam oczywiście domeny .pl (na inne nie mam zapotrzebowania). Dodatkowo można filtrować wyszukiwane domeny do czasu uwolnienia (np. ostatnie 7 dni). W wyniku takiego działania otrzymujemy większą lub mniejszą ilość domen.
Ale jeszcze daleka droga do tego, by stwierdzić które z tych domen są wartościowe, a które nadają się do zapomnienia.
Domeny prosto z NASK
Innym źródłem pozyskiwania listy wygasłych domen jest dns.pl. Na stronie prezentowana jest codziennie nowa lista wygasających domen: deleted_domains.txt. Uwaga, są to wygasające domeny, czyli takie, które dopiero za 30 dni będą dostępne do rejestracji (o ile poprzedni właściciel nie przypomni sobie o takiej i jej nie przedłuży, szczegóły na temat cyklu życia domeny znajdziesz na diagramie).
Lepsze domeny z tej listy są automatycznie przechwytywane przez serwisy internetowe typu aftermarket (właśnie o serwisach tego typu pisałem wspominając o serwisach automatycznie przechwytujących domeny) – więc praktycznie lista ta po 30 dniach będzie już mocno skurczona, przynajmniej o te najbardziej wartościowe domeny. Ale nie oznacza to, że nie zostaną dobre, uwolnione domeny czekające na rejestrację. W końcu wcześniej opisywany expireddomains.net zawiera między innymi takie właśnie domeny.
Oczywiście nie musisz codziennie wchodzić na listę usuniętych domen, są serwisy zbierające i udostępniające listy, aktualne serwisy tego typu znajdziesz wpisując w wyszukiwarkę „lista usuniętych domen„.
Można też pokusić się o prosty skrypt zapisujący raz dziennie listę, w php może on wyglądać tak:
1 | <?php file_put_contents(date('d-m-Y',time()).'.txt',file_get_contents('https://www.dns.pl/deleted_domains.txt')); ?> |
Umieszczając plik php na serwerze o powyższej zawartości i ustawiając na niego zadanie cron (uruchamianie zadania raz dziennie) sprawimy, że codziennie zapisze się aktualna lista. Ważne, by zadanie było uruchamiane po godzinie dziewiątej rano, jeśli godzina będzie wcześniejsza, to może się okazać, że w pliku o nazwie 27-08-2018.txt znajdą się domeny z 26 sierpinia.
Filtrowanie domen
Mamy już z grubsza listę domen. Czas na dokładne przejrzenie listy. Jest to najważniejszy punkt programu. Zakup domeny nie jest wielkim obciążeniem finansowym, ale jeśli policzyć czas wyszukania, zakupu i postawienia strony – to już robi się spore obciążenie. Dlatego warto unikać tu pomyłek, a przynajmniej maksymalnie zniwelować możliwość ich wystąpienia.
Ruch przed wygaśnięciem
Ruch na stronie sprawdzam narzędziem semstorm.com. Można to zrobić spokojnie bez płatnego konta (chwała za to głowie w semstorm ).
Oczywiście zachęcam do wykupienia przynajmniej najtańszego planu, bo można wtedy o wiele więcej. Ot choćby skorzystać z API i skrócić czas sprawdzania ruchu na domenach (przy większej ilości to spora oszczędność czasu).
Po wpisaniu adresu domeny należy sprawdzić wykres. Można z niego wyczytać kilka ważnych rzeczy:
- Zupełny brak ruchu – oznacza, że na domenie nie było zupełnie nic, było cały czas przekierowanie lub strona z jakiegoś innego powodu nie miała ruchu (ban, noindex…). Jednym słowem – domena raczej bezwartościowa. Można sprawdzić jej podlinkowanie, ale w 99% przypadków będzie to kilka linków… z serwisów wyświetlających wygasające domeny.
- Urwanie ruchu lub bardzo mocny spadek mniej więcej w momencie wygaśnięcia domeny – właśnie takie domeny należy szukać! Oznacza to, że na domenie nie było żadnych problemów, po prostu z jakiegoś powodu nie została przedłużona. Oczywiście skala ruchu to już podejście i interpretacja indywidualna. Warto patrzeć nie tylko na frazy w top10. Ważna będzie tu też tematyka.
- Urwanie ruchu lub bardzo mocny spadek mniej więcej rok przed wygaśnięciem domeny – prawdopodobnie domena została przechwycona i zostało z niej zrobione przekierowanie. Po roku domena nie została przedłużona. Takich domen raczej trzeba unikać (potrzebne są jeszcze testy).
- Urwanie ruchu lub bardzo mocny spadek w innym czasie – to może wskazywać na filtr, rzadziej usunięcie strony. Warto sprawdzić, czy czas spadku nie jest bliski jakiejś ważniejszej aktualizacji Google.
Treść przed wygaśnięciem
Tu wystarczy rzut oka na WayBack Machine –
Od razu będziesz wiedział, czy chcesz taką domenę czy nie. Możesz tam przeglądać zrobione zrzuty strony z wielu lat, na przykład dla mojej domeny okazwłoka.pl jest info od 2012 roku (wcześniej blog był pod inną domeną):
Podlinkowanie
Podlinkowanie można sprawdzić za darmo w serwisie majestic.com – oczywiście w ograniczonym trybie.
Na co zwrócić uwagę a majestic.com? Między innymi na ilość domen linkujących oraz na frazy z jakich linkowana była domena. W płatnej wersji majestic.com będziesz mógł sprawdzić dokładnie linki przychodzące.
Podlinkowanie sprawdzisz także w systemie ahrefs.com – tam nawet za darmo możesz zobaczyć próbkę linków (ograniczoną do 100 sztuk).
I jest jeszcze polski serwis w którym możesz sprawdzić linki: znajo.pl.
Czy domena ma filtr
Obecnie trzeba „na oko” oszacować, czy domena może być zafiltrowana, czy nie. Trzeba popatrzeć na jakość linków, jakość strony przed wygaśnięciem i na jej ruch – na tej podstawie musisz ocenić, czy domena mogła być zafiltrowana w Google, czy nie. Niestety ryzyko błędu jest duże, bo będzie się opierało na domysłach. Trzeba zwrócić uwagę na linki z zaspamowanych miejsc i nagłe ucięcie ruchu jeszcze przed wygaśnięciem. Oczywiście treść z generatorów na stronie też powinno zapalić czerwoną lampkę.
expiry.pl – domeny czekające na Ciebie
Ostatnio uruchomiony został nowy serwis expiry.pl, który zajmuje się przechwytywaniem sprawdzonych domen. Jeśli szukasz domeny pod zaplecze SEO, to znajdziesz je właśnie na podanej stronie. Co ważne są to zweryfikowane domeny:
- w momencie przechwytywania strona jest obecna w wynikach wyszukiwania Google
- domena jest wolna od spamowych linków
- na domenie nigdy nie było spamu, zwykle są to domeny na których od początku istniał jeden serwis
Baza domen na ten moment (16 wrzesień 2022) jest dopiero budowana, ale już można tam znaleźć fajne domeny w dobrych cenach.
Podsumowanie
Co zrobić z domenami w ten sposób zdobytymi? A to już temat na długi, porządny artykuł na bloga, a może nawet na cały ebook 🙂
Można zbudować poważny serwis docelowy, ale może to być też zaplecze wspierające pozycjonowanie istniejącej już strony. Można pokusić się o przekierowanie 301, ale tylko gdy strony mocno pasują tematycznie, ale niech to będą dokładne przekierowania (nie z całego serwisu na stronę główną). Ale tak jak już wspomniałem – to szeroki temat, warto eksperymentować.
Mam nadzieję, że przynajmniej troszkę udało mi się wyjaśnić o co chodzi z tymi domenami wygasłymi 🙂
Większość prawdziwych perełek jest niestety przechywtywanych.
Dokładnie tak jest, ale przechwytywanie kosztuje o wiele więcej niż opisany tu sposób, który jest niemal darmowy (oprócz czasu, chęci i standardowego kosztu zakupu domeny). Czyli jest to sposób ekonomiczny, a wiadomo, żeby było ekonomicznie, trzeba na jakości ukręcić 🙂
Mam dobrą domenę w norwegi ale nie wiem co dalej?
No to teraz nauka języka do stopnia zaawansowanego, następnie stworzenie strony i szukanie partnerów biznesowych 😀
Cześć.
Czy można liczyć na drobną wskazówkę w jaki sposób uruchomić ten skrypt? 🙂
https://github.com/semstorm/semstorm-php-sdk/blob/master/docs/examples/Explorer/Visibility.php
Nie znam tej biblioteki, ale po poprawnym zainstalowaniu i podaniu prawidłowego klucza, adresu i zakresu dat powinno śmigać 🙂
Dzięki za ciekawy wpis. Warto też sprawdzić domeny np scrapeboxem, tam gdzie zwracany jest 404 wrzucamy do aftermarket a potem juz sprawdzamy ahrefs, które nadają się do zakupu.
404 oznacza że domena istnieje i jest podpięta pod serwer.
Czy Twoje narzędzie do sprawdzania domen z filtrem jeszcze działa? Bo wyskakuje mi komunikat: „Przepraszamy! W tej chwili niemożliwe jest sprawdzenie domeny, spróbuj za kilka chwil…” Pozdrawiam
Na razie nie działa. A czy będzie to jeszcze się okaże.