Operator site przydaje nam się w wielu przypadkach. Może służyć między innymi do sprawdzania, czy stronę nie dopadł jakiś filtr lub jakieś poważne problemy z indeksacją. Parametr jest rzadziej wykorzystywany do sprawdzania rzeczywistej liczby zindeksowanych podstron.Jak każdy doświadczony SEOwiec zdążył zauważyć, site to operator mocno niedokładny (konkretne przykłady znajdziesz we wpisie na blogu topx.pl: operator site). Ale tutaj sprawdźmy inną kwestę: w jaki sposób układana jest kolejność wyników przy operatorze site?
Jakiś czas temu próbowałem za pomocą parametru site porównywać wartość SEO różnych domen, proces ten opisałem tu na blogu we wpisie o próbie określenia PageRanku. Wszystko pięknie, ale doszedłem tam do wniosku, że:
A to wszystko przez to, że dla zapytań z operatorem „site” Google najwyraźniej wyświetla strony sortując je… nie wiadomo po czym 😀
Dziś już wiadomo po czym 🙂 A raczej… wiadomo od Google. A wiadomo, że Google nie zawsze powie całą prawdę 🙂 Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dokumentacji Google dotyczącym parametru site:
- Operator
1 site:bez zapytania (np.
1 site:example.com) nie ustala rankingu wyników. Na najwyższej pozycji zwykle wyświetlany jest najkrótszy URL powiązany z danym prefiksem, ale poza tym wyniki są ułożone losowo.
Komentarz chyba zbędny. Ale przynajmniej nie trzeba się domyślać 🙂 Dokument w polskiej wersji językowej znajdziesz pod linkiem https://developers.google.com/search/docs/advanced/debug/search-operators/all-search-site?hl=pl
Operator site przydaje się do wielu rzeczy, w tym do sprawdzania, czy strona nie jest objęta filtrem lub ma jakiś problem z indeksacją. Może też służyć do porównywania wartości SEO różnych domen. Jak się okazało Google sortuje wyniki przy operatorze site losowo, co potwierdza dokumentacja firmy.
Komentarze