cmsPodZaplecze zamiast WordPress na zapleczu SEO!

  • 28 listopada, 2018
  • 6

Pod zaplecze SEO zwykle wybierany jest silnik WordPress (WP). Właśnie powszechność stosowania tego systemu sprawia, że jest łakomym kąskiem dla  hakerów (dziurawe wtyczki, templatki). Prowadząc różnego rodzaju prace widziałem mnóstwo wymyślnych zabezpieczeń na poziome WordPressa czy nawet serwera, które w przypadku dziurawych dodatków dają bezpieczeństwo – ale czy gra jest warta świeczki tylko po to, by mieć za darmo dostęp do templatek i pluginów? Mimo wszystko wielu stawiając zaplecze SEO wybiera WordPress, bo jest to mocno rozwinięty system z wieloma darmowymi templatkami i pluginami. Tym, którzy mają dość włamań na serwery przez dziury związane z WordPressem mogę śmiało zaproponować nowe rozwiązanie: CmsPodZaplecze (CPZ)! Nowy CMS jest jeszcze w fazie testowej i nie jeszcze dostępny, ale to powinno się zmienić (może jeszcze w tym roku, najpóźniej w kolejnym). Zachęcam do zapoznania się z informacjami, pozytywny feedback na pewno da mi kopa i przyśpieszy prace 🙂 Poniżej nieco informacji i zrzutów ekranu z tego nowego cmsa.

Panel centralny

Jak wiadomo, dziś liczy się automatyzacja. Czy dostępny jest panel centralny? Hmm… CPZ podobnie jak WP posiada plik xmlrpc.php obsługujący wybrane metody, stąd też można wykorzystać niemal każdy panel centralny obsługujący dodawanie wpisów do WP, czyli na przykład panel WPis. Są też darmowe rozwiązania dodające wpisy „centralnie”, takie jak na przykład SeoPrzybornik. Z tego też względu nie potrzebne są żadne dodatkowe nakłady pieniężne na wdrożenie centralnej obsługi CPZ – o ile użytkownik posiada już jakiś panel do WP. CPZ obsługuje takie metody jak: 'metaWeblog.newMediaObject’,’metaWeblog.newPost’,’wp.getPost’,’wp.newPage’,’metaWeblog.editPost’ – co pozwala na zdalne korzystanie z takich funkcji jak dodawanie wpisów z ikonami i grafiką w treści, edycję wpisów, dodawanie stron. Dodatkowo panel każdego CPZ strukturę ma podobną do tego z WP – od logowania po dodawanie wpisów czy konfigurację, posiada takie pliki jak wp-login.php, wp-admin/edit.php,  wp-admin/post.php,  wp-admin/post-new.php,  wp-admin/upload.php,  wp-admin/options-general.php,  wp-admin/options-permalink.php,  wp-admin/options-reading.php,  wp-admin/media-new.php – odpowiedzi na żądania do tych plików są łudząco podobne do tych z WordPressa – a więc nie powinno być problemów ze zdalnym wykonywaniem poleceń niedostępnych standardowo przez xmlrpc.php – na przykład z konfiguracją witryny czy aktualizacją silnika.

A co z bezpieczeństwem?

Podobna struktura panelu admina czy też pliku xmlrpc.php jak i wp-login.php sprawia, że standardowo CPZ mógłby być narażony na ataki podobnie jak WordPress – próby logowania czy też odpytywania pliku xmlrpc.php. Jednak CPZ można łatwo skonfigurować przy instalacji (jak również przy konfiguracji w każdym momencie), by zróżnicować tę niebezpieczną strukturę: można zmienić dowolnie nazwę plików xmrpc.php jak i wp-login.php, można też bez żadnych przykrych konsekwencji zmienić nazwę folderu wp-admin. Każdy w miarę rozbudowany panel centralny powinien mieć możliwość zdefiniowania nazw tych plików (tak jest na przykład we wspomnianym WPisie). Oczywiście niebezpieczeństwo związane z używaniem darmowych pluginów czy templatek odpada, bo CPZ z nich po prostu nie korzysta 😉

Czy CmsPodZaplecze też będzie darmowy?

Tak! Z CPZ można korzystać zupełnie za darmo. Nie wymagane są żadne linki, użytkownik nie musi podawać żadnych informacji o sobie, nie wymagana jest rejestracja do pobrania – podobnie jak WP – 100% darmowe! Kod jest otwarty i każdy ma możliwość dostosowania CPZ do swoich potrzeb.

Jakie ma wymagania serwerowe?

PHP, sqLite3. Więc nie trzeba bazy mysql? Nie trzeba, nie można.

Czy są dostępne pluginy, widgety?

Nie, dostępne widgety implementuje się bezpośrednio w templatkach i w konfiguracji,  nowe wersje CPZ będą zawierały nowe rozszerzenia.

Czy są dostępne templatki?

Tak. CPZ posiada trzy zupełnie darmowe bez linków wychodzących, są trzy z wymaganym linkiem ze stopki, oraz są płatne templatki gotowe do użycia – w dużych ilościach, zarówno tematyczne jak i uniwersalne. Dostępny jest tutorial o dostosowaniu szablonów html.

Jakie możliwości daje CPZ?

Z CPZ można bez problemu utworzyć witryny blogowe bez podziału na kategorie jak i witrynę ze statycznymi stronami. Podobnie jak w przypadku WP można jednocześnie w witrynie stosować wpisy blogowe jak i strony statyczne. Jako witrynę główną można ustawić dowolnie wybraną stronę statyczną lub zajawki blogowe.

A więc CPZ jest lepsze od WP?

Oczywiście, że nie. WordPress rządzi, jego możliwości niewyobrażalnie przekraczają te dostępne w CmsPodZaplecze. Jednak, jeśli stawiasz zwykłego bloga zapleczowego, to CPZ może być bardzo ciekawą alternatywą nie wymagającą dodatkowych kosztów związanych z wdrożeniem jego obsługi.

Kiedy będzie dostępny?

Ciężko powiedzieć, w zasadzie potrzebuję zbudować całą otoczkę dla CMSa, potestować na różnych konfiguracjach serwerowych. Jeśli zainteresowanie będzie duże (choćby mierzone ilością komentarzy w tym artykule), to pewnie pojawi się dość szybko, może nawet jeszcze w tym roku lub początkiem kolejnego.

Dodam tylko, że pomysł na CMS zrodził się rok temu, w lutym CMS był w zasadzie gotowy, używam go głównie do budowy prywatnego zaplecza (między innymi w systemie SWL linktak.pl). Także zostało tylko postawienie kropki nad i – co zazwyczaj jest najtrudniejszym dla mnie krokiem  Wink

 

Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow