[Poradnik] Jak znaleźć wartościową wygasłą domenę za pomocą darmowych narzędzi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 ocen, średnia: 4,75 / 5)
Loading...


We wpisie pokazuję jak w łatwy sposób znaleźć i zweryfikować wygasłe, uwolnione domeny, czyli takie, które są gotowe do rejestracji bez żadnych dodatkowych opłat.

Skąd wziąć listę wygasłych domen

Sposobów na wyciągnięcie list wygasłych domen jest mnóstwo. Ja skupię się tu na dwóch najbardziej popularnych – oczywiście darmowych. Bo płatnych narzędzi powstało już dużo.

ExpiredDomains.net

Jest to zupełnie darmowy i bardzo rozbudowany serwis oferujący bazę nie tylko polskich wygasających domen. Po zarejestrowaniu się w serwisie mamy możliwość filtrowania domen po naprawdę wielu różnych parametrach – to robi wrażenie, szczególnie że jest to narzędzie darmowe!

Jak za pomocą tego narzędzia wyciągnąć wartościowe domeny? Ja osobiście skupiam się na początek na ilości domen linkujących (filtrowanie po Majestic Seo), oczywiście warto zaznaczyć w filtrowaniu tylko dostępne do rejestracji (only available). Zaznaczam oczywiście domeny .pl (na inne nie mam zapotrzebowania). Dodatkowo można filtrować wyszukiwane domeny do czasu uwolnienia (np. ostatnie 7 dni). W wyniku takiego działania otrzymujemy większą lub mniejszą ilość domen.

Ale jeszcze daleka droga do tego, by stwierdzić które z tych domen są wartościowe, a które nadają się do zapomnienia.

Domeny prosto z NASK

Innym źródłem pozyskiwania listy wygasłych domen jest dns.pl. Na stronie prezentowana jest codziennie nowa lista wygasających domen: deleted_domains.txt. Uwaga, są to wygasające domeny, czyli takie, które dopiero za 30 dni będą dostępne do rejestracji (o ile poprzedni właściciel nie przypomni sobie o takiej i jej nie przedłuży, szczegóły na temat cyklu życia domeny znajdziesz na diagramie).

Lepsze domeny z tej listy są automatycznie przechwytywane przez serwisy internetowe typu aftermarket – więc praktycznie lista ta po 30 dniach będzie już mocno skurczona, przynajmniej o te najbardziej wartościowe domeny. Ale nie oznacza to, że nie zostaną dobre, uwolnione domeny czekające na rejestrację. W końcu wcześniej opisywany expireddomains.net zawiera między innymi takie właśnie domeny.

Oczywiście nie musisz codziennie wchodzić na listę usuniętych domen, są serwisy zbierające i udostępniające listy, aktualne serwisy tego typu znajdziesz wpisując w wyszukiwarkę „lista usuniętych domen„.

Można też pokusić się o prosty skrypt zapisujący raz dziennie listę, w php może on wyglądać tak:

1
<?php file_put_contents(date('d-m-Y',time()).'.txt',file_get_contents('https://www.dns.pl/deleted_domains.txt')); ?>

Umieszczając plik php na serwerze o powyższej zawartości i ustawiając na niego zadanie cron (uruchamianie zadania raz dziennie) sprawimy, że codziennie zapisze się aktualna lista. Ważne, by zadanie było uruchamiane po godzinie dziewiątej rano, jeśli godzina będzie wcześniejsza, to może się okazać, że w pliku o nazwie 27-08-2018.txt znajdą się domeny z 26 sierpinia.

Filtrowanie domen

Mamy już z grubsza listę domen. Czas na dokładne przejrzenie listy. Jest to najważniejszy punkt programu. Zakup domeny nie jest wielkim obciążeniem finansowym, ale jeśli policzyć czas wyszukania, zakupu i postawienia strony – to już robi się spore obciążenie. Dlatego warto unikać tu pomyłek, a przynajmniej maksymalnie zniwelować możliwość ich wystąpienia.

Ruch przed wygaśnięciem

Ruch na stronie sprawdzam narzędziem semstorm.com. Można to zrobić spokojnie bez płatnego konta (chwała za to głowie w semstorm Well Done).

Oczywiście zachęcam do wykupienia przynajmniej najtańszego planu, bo można wtedy o wiele więcej. Ot choćby skorzystać z API i skrócić czas sprawdzania ruchu na domenach (przy większej ilości to spora oszczędność czasu).

Po wpisaniu adresu domeny należy sprawdzić wykres. Można z niego wyczytać kilka ważnych rzeczy:

 1. Zupełny brak ruchu – oznacza, że na domenie nie było zupełnie nic, było cały czas przekierowanie lub strona z jakiegoś innego powodu nie miała ruchu (ban, noindex…). Jednym słowem – domena raczej bezwartościowa. Można sprawdzić jej podlinkowanie, ale w 99% przypadków będzie to kilka linków… z serwisów wyświetlających wygasające domeny.
 2. Urwanie ruchu lub bardzo mocny spadek mniej więcej w momencie wygaśnięcia domeny – właśnie takie domeny należy szukać! Oznacza to, że na domenie nie było żadnych problemów, po prostu z jakiegoś powodu nie została przedłużona. Oczywiście skala ruchu to już podejście i interpretacja indywidualna. Warto patrzeć nie tylko na frazy w top10. Ważna będzie tu też tematyka.
 3. Urwanie ruchu lub bardzo mocny spadek mniej więcej rok przed wygaśnięciem domeny – prawdopodobnie domena została przechwycona i zostało z niej zrobione przekierowanie. Po roku domena nie została przedłużona. Takich domen raczej trzeba unikać (potrzebne są jeszcze testy).
 4. Urwanie ruchu lub bardzo mocny spadek w innym czasie – to może wskazywać na filtr, rzadziej usunięcie strony. Warto sprawdzić, czy czas spadku nie jest bliski jakiejś ważniejszej aktualizacji Google.

 

 

Treść przed wygaśnięciem

Tu wystarczy rzut oka na WayBack Machine – Tossing Laptop

Od razu będziesz wiedział, czy chcesz taką domenę czy nie

Podlinkowanie

Podlinkowanie można sprawdzić za darmo  w serwisie majestic.com – oczywiście w ograniczonym trybie. Chwała majesticowi, dlatego też nie korzystam z ahrefs (nie dostaniecie linka) Evil Idea.

Na co zwrócić uwagę a majestic.com? Między innymi na ilość domen linkujących oraz na frazy z jakich linkowana była domena. W płatnej wersji majestic.com będziesz mógł sprawdzić dokładnie linki przychodzące.

Czy domena ma filtr

Tu polecam moje narzędzie Shy.

Serwis w którym sprawdzisz, czy domena ma filtr jeszcze przed zakupem domeny! Narzędzie dostępne za darmo pod adresem losydomen.i4a.pl.

Chyba nie trzeba tłumaczyć co zrobić z domeną, którą trzyma filtr 🙂

Niestety powyższy sposób już nie działa. Obecnie trzeba „na oko” oszacować, czy domena może być zafiltrowana, czy nie. Trzeba popatrzeć na jakość linków, jakość strony przed wygaśnięciem i na jej ruch – na tej podstawie musisz ocenić, czy domena mogła być zafiltrowana w Google, czy nie. Niestety ryzyko błędu jest duże, bo będzie się opierało na domysłach. Trzeba zwrócić uwagę na linki z zaspamowanych miejsc i nagłe ucięcie ruchu jeszcze przed wygaśnięciem. Oczywiście treść z generatorów na stronie też powinno zapalić czerwoną lampkę.

Podsumowanie

Co zrobić z domenami w ten sposób zdobytymi? Jeśli nie będzie to serwis docelowy, to najlepiej zaplecze. Można pokusić się o przekierowanie, ale tylko gdy strony mocno pasują tematycznie, ale niech to będą dokładne przekierowania (nie z całego serwisu na stronę główną). Moje ostatnie doświadczenia pokazują, że lepiej postawić zaplecze – więcej pracy, ale efekt lepszy.

 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 ocen, średnia: 4,75 / 5)
Loading...

11 thoughts on “[Poradnik] Jak znaleźć wartościową wygasłą domenę za pomocą darmowych narzędzi

 • Sierpień 27, 2018 at 8:21 pm
  Permalink

  Większość prawdziwych perełek jest niestety przechywtywanych.

 • Sierpień 30, 2018 at 10:51 am
  Permalink

  Dokładnie tak jest, ale przechwytywanie kosztuje o wiele więcej niż opisany tu sposób, który jest niemal darmowy (oprócz czasu, chęci i standardowego kosztu zakupu domeny). Czyli jest to sposób ekonomiczny, a wiadomo, żeby było ekonomicznie, trzeba na jakości ukręcić 🙂

 • Październik 23, 2018 at 3:19 pm
  Permalink

  Mam dobrą domenę w norwegi ale nie wiem co dalej?

 • Październik 24, 2018 at 10:28 am
  Permalink

  No to teraz nauka języka do stopnia zaawansowanego, następnie stworzenie strony i szukanie partnerów biznesowych 😀

 • Październik 31, 2018 at 8:52 am
  Permalink

  Nie znam tej biblioteki, ale po poprawnym zainstalowaniu i podaniu prawidłowego klucza, adresu i zakresu dat powinno śmigać 🙂

 • Listopad 21, 2018 at 9:34 am
  Permalink

  Dzięki za ciekawy wpis. Warto też sprawdzić domeny np scrapeboxem, tam gdzie zwracany jest 404 wrzucamy do aftermarket a potem juz sprawdzamy ahrefs, które nadają się do zakupu.

 • Listopad 21, 2018 at 8:27 pm
  Permalink

  404 oznacza że domena istnieje i jest podpięta pod serwer.

 • Kwiecień 15, 2019 at 2:18 pm
  Permalink

  Cześć! Mam sporo interesujących domen z historią SEO na sprzedaż – zachęcam do pobrania arkusza z mojej stronki: http://jsdb.pl 🙂 Pozdrawiam!

 • Lipiec 30, 2019 at 5:46 pm
  Permalink

  Czy Twoje narzędzie do sprawdzania domen z filtrem jeszcze działa? Bo wyskakuje mi komunikat: „Przepraszamy! W tej chwili niemożliwe jest sprawdzenie domeny, spróbuj za kilka chwil…” Pozdrawiam

 • Lipiec 31, 2019 at 12:06 pm
  Permalink

  Na razie nie działa. A czy będzie to jeszcze się okaże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Title
Caption
File name
Size
Alignment
Link to
  Open new windows
  Rel nofollow